PostHeaderIcon Kolozsi Sándor

A fotográfiával 1965-ben, harmadikos gimnazista koromban ismerkedtem meg, ami akkor a fekete-fehér negatív-pozitív technikát jelentette.  A 70-es évek elejétől a színes diázás technikája került érdeklődésem előterébe, majd a diaporáma technikájának megismerése után ezzel a műfajjal kezdtem intenzíven foglalkozni. A 80-as években programjaimmal bejártam a megye művelődési intézményeinek többségét.1979-től, amikor a Megyei Művelődési és Ifjúsági Központ (a mai Aba-Novák Kulturális Központ elődjének) munkatársa lettem, a város és a megye fotókultúrájának szervezése töltötte ki a munkaidőmet. Ezek közül a legfontosabbak a Jászkun Fotóklub megalakítása és vezetése, valamint a Szolnoki Fotógaléria (2010-től Tabák Lajos Galéria) létrehozása és kiállításainak szervezése voltak, de a munkakörömbe tartoztak:  megyei, országos és nemzetközi fotópályázatok szervezése, fotószakkörök működtetése, a  Fotófórum c. évkönyv megjelentetése. Közben folyamatosan  fotótechnikai és fotótörténeti előadásokat tartottam, fotókiállítások megnyitása, valamint zsűrizések, szakcikkek írása, fotótörténeti kutatások, fotórégiségek -főként diavetítők és fényképezőgépek, könyvek gyűjtése volt a munkám. Megalakulásától 10 évig (1983-1992) titkára voltam a MAFOSZ-nak. Az 1979-1992 közötti 13 évben a fotózásnak a szervezési és elméleti oldala töltötte ki a fotóval kapcsolatos tevékenységemet. Ez irányú munkásságomat a FIAP (Fotóművészet Nemzetközi Szövetsége) ESFIAP kitüntetéssel ismerte el. A magyar-osztrák fotóskapcsolatok megteremtésében végzett munkámat az Osztrák Fotográfiai Társaság (ÖGPh) Hon. ÖGPh kitüntetéssel ismerte el. 1992-ben a rendszerváltás arra kényszerített, hogy megváljak a közművelődéstől, kapcsolatom a fotózással azonban nem szűnt meg, csak meglazult. Nyugdíjba vonulásom után, 2009-ben újra kezdtem tevékenységemet a fotóklubban és megkezdtem a barátkozást a digitális technikával. Klubtársaimmal járjuk az országot, a Kárpát-medencét és vizuális élményeinkről kiállításokon adunk számot. Visszatérésem után a gyűjtési és kutatási tevékenység mellett kiállítási céllal is fotózom. Ebből nyújtanak ízelítőt az alábbi képek. Kolozsi Sándor   (ESFIAP, Hon.ÖGPh.)